Erasmus + projekt viis Oru Kooli õpilased Islandile!

Sellest sügisest alustas Oru Kooli juhtimisel projekt " We only have one planet. Now is the time to take action!", mis keskendub keskkonnateemadele. Projekt kestab kaks aastat ning selle käigus tutvutakse erinevate riikide keskkonnaalaste saavutustega ning proovitakse leida lahendusi looduse ja tarbimisega seotud murekohtadele. Projekt koondab Islandi, Eesti, Taani, Läti ja Portugali noori, kellel suurem huvi maailmas toimuva osas kaasa rääkida.
Esimese õppereisina külastati 29. septembrist kuni 06. oktoobrini Islandit, et tutvuda nende keskkonnaalaste kogemustega. Kuna külastatav linn Neskaupstadur asub Islandi pealinnast Reykjavikist 700 km kaugusel, siis oli omaette ettevõtmine sinna jõuda. Pikk sõit andis noortele hea võimaluse tutvuda Islandi looduse ja selle eripäradega- külastati Euroopa kõige võimsamat koske, Vatnajökulli liustikku, sõideti mööda palju probleeme põhjustanud Eyjafjallajökulli vulkaanist ning prooviti hinge kinni hoides läbida teed, mille ääres tossasid fumaroolid. Kõige sekka veel lummavaid vaateid mägedele, jõgedele, suurtele lambakarjadele ja madalatele matsakatele Islandi hobustele.
Õppereisi peamise märksõnana võib välja tuua koostöö teistest riikidest pärit noortega- millised on erinevate riikide tarbimisharjumused, prügi käitlemise süsteemid ja suurimad keskkonnaalased murekohad noorte silmade läbi vaadatuna.
Tegevused olid mitmekesised ja eesmärgiga tekitada suuremat huvi maailmas toimuva vastu. Noored arvutasid välja enda süsiniku jälje, uurisid mikroplastiku esinemist Neskaupstaduri ümbruses olevas ookeanis, võrdlesid kohalikku kraanivett ookeaniveega.
Külastasid hüdroelektrijaama tammi, mis on kõige kõrgem Islandil - 198m, et saada  ülevaade elektritootmisest liustikuvee abil.
Viibiti prügikäitlemise keskuses, et saada teada, mida tehakse Islandil prügiga ning kui suur osa viiakse saarelt ära. Viibiti UNESCO maailmapärandite nimistusse kuuluvas Vatnajökulli Rahvuspargis, et uurida, milline on prognoos liustiku sulamise osas ning mida oleks võimalik teha, et protsessi peatada.
Nädala sisse mahtusid ühised sporditegevused, väljasõidud, taaskasutuse töötoad, grupitööd, katsed.
Kuna Islandil on väga arenenud basseinikultuur ning selleks kasutatakse oskuslikult maa seest tulevat soojust, siis huvitava kogemusena külastati ka sealseid ainsaid ujuvaid basseine.
Oru Kooli grupi jaoks põhjustas palju elevust Reykjavikis kraanist tulev mädamunalõhnaline vesi, kivine maapind ja kohalike pidev kuumas basseinivees olesklemine. Tore oli ka tõdeda, et päevaplaane tehti alati koos ilmaprognoosi jälgimisega- ilma osas ei tea Islandil kunagi, milleks tuleb valmis olla. Kas ilm on päikseline või puhub jäine tuul (Mis ka enamasti puhub).
Järgmine projektikohtumine leiab aset märtsi lõpus Eestis Oru Koolis- teemaks ikka keskkond ja meie kogemused selles valdkonnas.
Tegevus on rahastatud SA Archimedes poolt Erasmus + programmi raames.